Vážení návštěvníci, bude nám potěšením, když navštívíte náš zámek. Dovolujeme si vám nabídnout setkání s historií rodiny Kinských při prohlídce zámecké expozice Život v biedermeieru, výstavy výtvarného umění v Galerii Kinský nebo krátkou exkurzi do historie města Kostelec nad Orlicí v jeho muzejní expozici. 

Věříme, že u nás strávíte příjemné chvíle a že se k nám budete rádi vracet. Během sezóny pro vás pořádáme koncerty různých hudebních žánrů jak v zámku, tak v areálu parku, tradiční festival swingové hudby i "food" festival. 

Nenechte si ujít procházku anglickým parkem a posezení v Toniově zámecké kavárně a restauraci. Vašim dětem je k dispozici dětské hřiště v dohledu terasy kavárny.

Snahou majitele zámku i  zaměstnanců jeho správy je vytvořit z parku i zámku místo nejen pro odpočinek, ale i společenské centrum kosteleckého regionu. Budeme rádi, když budete jeho pravidelnými návštěvníky.

 

Něco z historie

Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796. V roce 1948 přešel zámek do majetku státu a v roce 1949 byl prohlášen za státní kulturní majetek. 

Navzdory snažení orgánů památkové péče a kulturní veřejnosti se staly budovy zámku v roce 1952 sídlem několika zemědělských institucí a v odborné správě zůstal pouze zámecký park. Hospodářské objekty začala v roce 1950 užívat okresní inseminační stanice a od ledna 1951 začal vlastní zámek sloužit aplikovanému výzkumu. V průběhu roku se do něj nastěhoval nově vznikající Výzkumný ústav pro živočišnou výrobu, přejmenovaný následně na Výzkumný ústav pro chov prasat. Ten se v roce 1975  přestěhoval do nové budovy postavené v užitkové zahradě zámku. Opuštěný a chátrající zámek převzalo v roce 1979 Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích, který zde provedl základní záchranné práce.

V roce 1992 byl zámek v neutěšeném stavu vrácen rodině Kinských a v letech 1996 - 2008 prošel jeho exteriér i interiér velmi náročnou rekonstrukcí.  Dochovaný mobiliář v empírovém stylu spolu s dalšími předměty z původního majetku rodiny byl  postupně restaurován a v prvním patře zámku z něho byla vytvořena  zámecká expozice Život v biedermeieru, která byla otevřena v dubnu 2012.  Zámek tak byl poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti. Součástí prohlídkové trasy je Zrcadlový sál, který slouží díky své skvělé akustice koncertům různých hudebních žánrů a také jako místo pro svatební obřady. Ve druhém patře se nachází výstavní prostor - Galerie Kinský a v přízemí najdete muzejní expozici historie města Kostelec nad Orlicí.

 

toulava kamera.jpg