Michaela Bartoňová  – Stvoření loutky  - Souborná výstava loutek, obrazů a kreseb světové české loutkářky

Vystaveno bylo několik desítek dřevěných řezaných loutek (loutky z divadel v Berlíně, Norimberku, Antwerpách, Norwichi a návrhy pro japonské Kayko Drama museum, loutky a návrhy divadla Tineola z Prahy). Spolu s loutkami budou součástí výstavy obrazy autorky  - oleje i volná grafika, inspirované např. pobytem v Austrálii, ilustrace pro děti apod. Výstava bude členěna do tematických sekcí, které budou představovat scény z realizovaných představení (např. Étain  - představení inspirované keltským mýtem; Vůz se senem - představení inspirované obrazy Hieronyma Bosche; Faust Metamorfozy – spojení figur z Goethova Fausta, výtvarně inspirovanými figurami z obrazů Hieronyma Bosche, s vybranými pasážemi poetických textů; Kolem světa v čajové konvici - Příběh Edwarda Leara, malíře a cestovatele, inspiroval   k loutkovému putování Kudykama a Tudykama, kteří obeplují svět v čajové konvici). Další část výstavy bude věnována tématu  Jak vzniká loutka, ve které bude představena cesta přes návrhy, skicy, řezbu, kreslené scénáře atd.

Michaela Bartoňová (*1955 Praha) - výtvarnice, loutkářka a designérka loutek, zakladatelka divadla Tineola

Vystudovala žurnalistiku, pracovala jako manažer v zahraničním obchodě. Věnovala se výtvarné činnosti v oboru grafika a malba. Od roku 1990 je aktivní ve výtvarné činnosti, dělá volnou grafiku, oleje, ale především navrhuje loutky pro loutková divadla v Evropě. V roce 1997 založila divadlo Tineola, se kterým hraje po celém světě (Austrálie, Skandinávie, Anglie atd.). Spolupracovala a příležitostně spolupracuje  s divadly v Norimberku – Salz und Pffefer, v Berlíně – Kobalt Figurentheater a Rafael Zwischenraum, v Belgii s divadlem Taptoe a Der Spiegel, v Anglii s divadlem Garlic a Figure of Speech. Pro divadlo vymýšlí nejen hry, ale je autorkou návrhů loutek, kostýmů a dekorací. Vymyslela a realizuje projekty o komunikaci skrze loutku a o universálním významu symbolů: Pod Křídly/Under the wings; Kreativita a Imaginace; Komunikace v kostce/Out of box. Spolupracuje s mnoha specialisty v oboru vzdělávání, komunikace, s psychology nebo terapeuty. Pro rok 2010 iniciovala a připravila řetěz dílen UVIDĚT a TVOŘIT ve spolupráci s jinými kulturními nebo sociálními a vzdělávacími subjekty.

Autorka  se podílela  na projektu Noemova Archa, ve kterém  navrhla a realizovala s mezinárodním týmem řezbářů  charaktery ze Starého zákona. Celá expozice projektu Noemova archa byla otevřena v Rotterdamu na jaře 2011.