Výtvarné jaro II
výstava členů Unie výtvarných umělců Hradec Králové
3. 4. – 10. 5. 2015
Výtvarníci sdružení v Unii výtvarných umělců Hradec Králové vystavovali v Galerii Kinský své práce již v roce 2013 a jednalo se (dle jejich vyjádření) o jednu z nejpodařenějších a nejúspěšnějších výstav, které kdy unie pořádala. Na mnoho členů ale tzv. nezbylo místo, unie má před osmdesát členů a proto uvítali možnost vystavovat v Galerii Kinský pravidelně každý druhý rok, aby se mohli postupně prezentovat všichni členové unie a představit tak širokou škálu témat, technik i postupů, kterými se jednotliví výtvarníci zabývají.
Vernisáž - 3. 4. 2015
Ivan Titor - Nazemivzetí
akademický malíř a vysokoškolský profesor
16. 5. – 28. 6. 2015
Velmi osobitou a pro návštěvníky jistě zajímavou, ale i náročnou výstavu díky zpracovávaným tématům přineslo setkání s díly ostravského malíře a vysokoškolského pedagoga Ivana Titora. Jeho dílo přináší obraz o stavu společnosti a duše současného člověka. Těžiště jeho tvorby spočívá v touze proniknout pod povrch věcí. Odhaluje pozlátko konzumní společnosti a ukazuje traumata, která člověku způsobuje. Na jeho obrazech najdeme moderní jakoby nadpozemskou architekturu i expresivní zobrazení lidských figur. Ivana Titora označuje výtvarná kritika za solitéra, člověka, který se před každým hned neotevírá světu. Je spíše uzavřeným individualistou, který reaguje na všechny citlivé proměny a stav současného světa. „… Krize totožnosti, klíčové téma ve tvorbě soudobých tvůrců, jsou také zásadní pro průzkumy Ivana Titora, který od devadesátých let minulého století rozvíjí jedinečnou tvůrčí řeč založenou v hyperrealistické fantasknosti, ale i v gestikulární grotesce… Těžištěm jeho tvorby je popírání zdánlivě stálých struktur a systémů našeho života, touha proniknout pod klamný povrch tohoto zdání a objevit v rovině fantaskních vizí fenomény, které skutečně určují podobu a běh lidské civilizace…“ i takto charakterizuje Titorovy obrazy v katalogu k výstavě Chaoticon (Ostrava, 2008) Richard Drury, teoretik a historik umění. Podstatou Titorovy tvorby, jak autor před časem prohlásil, je její zaměření na pomyslnou hranici, která v naší mysli rozděluje skutečnost a fikci, začátek a konec, stejně jako řád a chaos.
Vernisáž 16. 5. 2015
Matěj Forman a jeho přátelé uvádějí…
Zámecké imaginárium
11. 7. – 1. 11. 2015 (pro velký zájem prodloužena do 2016)
Jednou z nejrozsáhlejších, nejnáročnějších a také nejnavštěvovanějších výstav v dosavadní historii galerie byla společná (i když vlastně jednotlivá) prezentace výtvarníků, kteří jsou kromě jediného z nich (Tomáš Paul) nějak spojeni prací pro Divadlo bratří Formanů, i když mají i vlastní projekty. Jejich spolupráce funguje perfektně, poněvadž mají společné výtvarné cítění a pohled na svět, i když každý z nich je zcela osobitým člověkem i výtvarníkem. Všichni ale uvnitř zůstali hravými dětmi a díky tomu vytvořili zábavnou výstavu pro děti i dospělé. Vystavující tvůrci: Matěj Forman (scénograf, ilustrátor, grafik a příležitostný herec), Jaroslava Stuchlá (oční lékařka tvořící loutky a mechanické hračky), Josef Sodomka a Andrea Sodomková (scénografové a návrháři kostýmů), Martin a Renata Lhotákovi, Tereza Komárková (rodiče a dcera - scénografové, tvůrci dřevěných loutek, hraček a strojů), Pavel Macek (řezbář a konstruktér dřevěných mechanismů) a Tomáš Paul (scénograf, animátor, výtvarník, výrobce dřevěných objektů). Všichni tito výtvarníci proměnili Galerii Kinský v jedinečný svět fantazie, hry a zábavy. Výstava představila návštěvníkům starší výtvarné projekty spojené s představeními Divadla bratří Formanů (Obludárium, Barokní opera…) ve zcela nových souvislostech, protože k nim výtvarníci dotvořlii další nové artefakty, aby zde vše představili v ještě neviděné, originální podobě.
Vernisáž 11. 7. 2015