Nový zámek v Kostelci nad Orlicí otevřel v pátek 29. dubna 2011 vernisáží výstavy Útěky do světa ticha výstavní prostory návštěvníkům.  Během května proběhly dvě velice vydařené hudební akce. Koncerty pěveckých sborů Zanglust a Carmina  a „dvoják“ skupiny Blue Effect ve zcela vyprodaném sále svědčí o velkém zájmu lidí o kvalitní kulturní zážitky.  Ještě během měsíce června je možné o víkendech navštívit výstavu autorů Libora Špačka a Petry Doležalové, shlédnout zde jejich nejnovější dokument o Tahiti a jeho ostrovech. Mimochodem, předchozí film Útěk na Mauritius, který lze na výstavě také zakoupit, získal v květnu významné ocenění na jednom z největších festivalů cestovatelských filmů TOURFILM Brazil. Film byl vybrán z 496 filmů z 50 zemí světa a 5 565 měst a získal druhou cenu Silver Arara v kategorii Nautical Tourism.

Prázdniny budou na zámku ve znamení loutek. Od 9. července až do konce srpna bude denně kromě pondělí otevřena výstava Stvoření loutky, která představí přes 80 dřevěných řezaných loutek (loutky z divadel v Berlíně, Norimberku, Antwerpách, Norwichi a návrhy pro japonské Kayko Drama museum, loutky a návrhy divadla Tineola z Prahy). Spolu s loutkami budou součástí výstavy obrazy autorky  - oleje i volná grafika, inspirované např. pobytem v Austrálii, ilustrace pro děti apod. Výstava bude členěna do tematických sekcí, které budou představovat scény z realizovaných představení (např. Étain  - představení inspirované keltským mýtem; Vůz se senem - představení inspirované obrazy Hieronyma Bosche; Faust Metamorfozy – spojení figur z Goethova Fausta, výtvarně inspirovanými figurami z obrazů Hieronyma Bosche, s vybranými pasážemi poetických textů; Kolem světa v čajové konvici - Příběh Edwarda Leara, malíře a cestovatele, inspiroval   k loutkovému putování Kudykama a Tudykama, kteří obeplují svět v čajové konvici. ). Další část výstavy bude věnována tématu  Jak vzniká loutka, ve které bude představena cesta přes návrhy, skicy, řezbu, kreslené scénáře atd. 

V sobotu 9. července bude pro rodiče s dětmi připravena kreativní dílna s názvem Ať stíny tančí vedená autorkou výstavy. V neděli 10. července proběhne tvůrčí dílna nejen pro dospělé Od tečky k obrazu – za čtyři hodiny namalujte vlastní plátno (menší rozměr).  Na závěr výstavy 28. srpna bude uspořádán další workshop  pod názvem Od tarotových karet přes obraz k sobě -malování na bílé plátno (50x50), určený pro dospělé i pro  ty, kteří si myslí, že neumí malovat…  Zájemci o uvedené tvůrčí dílny si mohou rezervovat místo buď na telefonu 734 709 023 nebo na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Galerie - Zanglust, Carmina, Blue Effect