Vážení návštěvníci, níže naleznete informace, které budete potřebovat pro návštěvu areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Dovolujeme si vám nabídnout setkání s historií rodiny Kinských při prohlídce zámecké expozice Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, krátkou exkurzi do historie města Kostelec nad Orlicí. Nenechte si ujít procházku anglickým parkem a posezení v Toniově zámecké kavárně a restauraci. Vašim dětem je k dispozici dětské hřiště v dohledu terasy kavárny. 

Věříme, že u nás strávíte příjemné chvíle a že se k nám budete rádi vracet. Během sezóny pro vás pořádáme koncerty různých hudebních žánrů jak v zámku, tak v areálu parku, tradiční festival swingové hudby i "food" festival.  Snahou majitele zámku i celého personálu je vytvořit z parku i zámku místo nejen pro odpočinek, ale i společenské centrum kosteleckého regionu. Budeme rádi, když budete jeho pravidelnými návštěvníky.

Něco z historie

Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.

V roce 1948 přešel zámek do majetku státu a byl zde umístěn Výzkumný ústav pro chov prasat. Roku 1980 zámek převzalo Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích.

V roce 1992 byl zámek vrácen rodině Kinských a od té doby prošel jeho exteriér i interiér velmi náročnou rekonstrukcí.  Dochovaný mobiliář v empírovém stylu spolu s dalšími předměty z původního majetku rodiny je postupně restaurován. V na konci dubna 2012 byla otevřena zámecká expozice Život v biedermeieru, umístěná v reprezentačních místnostech prvního patra zámku.  Zámek tak byl poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti. Součástí prohlídkové trasy je Zrcadlový sál, který slouží díky své skvělé akustice koncertům různých hudebních žánrů a také jako místo pro svatební obřady. Ve druhém patře se nachází Galerie Kinský a v přízemí muzejní expozice historie města Kostelec nad Orlicí.

 

toulava kamera.jpg