Tento prodloužený víkend (28. 10. -  30. 10. 2016) zahájíme čtvrteční přednáškou o faraonském Egyptě (viz článek pod touto zprávou níže) a skončíme ho dýňovým happeningem v Toniově kavárně (viz pozvánka níže). Mezi tím můžete zaskočit na výstavu Kostelecký salón v Galerii Kinský. Většina z vystavených děl je prodejná, takže neváhejte a přijďte si udělat radost. Pak se na čas s návštěvníky zámku rozloučíme, ale Toniova kavárna a restaurace vás ještě ráda uvítá během listopadových víkendů.

14556588_1306598702693443_285443327373425168_o.jpg

 

Je to již pár let, co se návštěvníkům zámku dostalo informace o nálezu unikátní dvousvazkové knihy o Egyptě v knihovně Nového zámku. Objevitelem tohoto pokladu je významný český egyptolog Prof. PhDr.  Břetislav Vachala, CSc.  pocházející z nedaleké Jaroměře, který byl v zámku na běžné prohlídce expozice a v knihovně si všiml tohoto unikátu.

Břetislav Vachala se pravidelně se účastní českých egyptologických výprav do Abúsíru. Zpracovává staroegyptské památky z českých sbírek a muzeí. Věnuje se překládání a vydávání staroegyptských literárních děl.  Účastní se mezinárodních egyptologických a archeologických konferencí a seminářů. V letech 1993-1997 působil jako velvyslanec ČR v Egyptě a Súdánu a v období 2000-2005 byl ředitelem Českého egyptologického ústavu University Karlovy. Ve své práci se zaměřuje na egyptské dějiny 3. a 2. tisíciletí př. n. l., filologii, paleografii a literaturu, které též přednáší na FF UK v Praze.

Při jeho další, studijní návštěvě knihovny jsme se domluvili, že do zámku znovu přijede s přednáškou, ale vzhledem ke všem jeho povinnostem se nám stále nedařilo stanovit termín. Nyní ale máme pro všechny příznivce doby faraónů dobrou zprávu, protože ve čtvrtek 27. října od 19 hodin se budeme moci vrátit do zlatého věku faraonského Egypta a poslechnout si přednášku o téměř půltisíciletém velkolepém období největšího geografického, politického, ekonomického a kulturního rozmachu staroegyptského státu, tzv. Nové říše (přibližně 1543 - 1080 př. Kr.), kdy se na egyptském trůnu vystřídali všichni slavní Amenhotepové, Thutmosové a Ramessovci, ale také významné královny, mladičký Tutanchamon a další panovníci 18. až 20. dynastie. Přednáška bude doprovázena promítáním bohaté obrazové dokumentace z archívu autora přednášky, pana Břetislava Vachaly.

Vstupenky zakoupíte v informačním centru nebo o víkendech v pokladně Nového zámku.

 

Vstupenky na představení Biostory jsou v předprodeji. Koupíte je v informačním centru v Kostelci nad Orlicí (v pracovní dny od 8 do 16 hodin) a v pokladně zámku (volejte 731 326 423 nebo 734 709 023).

Pozvání do Nového zámku, na naši malou komorní scénu, přijaly tři krásné ženy, Barbora Seidlová a sestry Nikola Zbytovská a Daniela Zbytovská, představující divadlo MALÉhRY Brno. Děj jejich představení Biostory je zasazen do prostředí fiktivního biokurzu, na kterém se scházejí tři ženy, aby společně absolvovaly koučingový kurz. První z nich je výživová poradkyně s dítětem na krku, starým manželem a posedlostí zdravou stravou. Druhá je psycholožka v letech, která je stále v područí své matky a třetí, která celou akci koučuje, je zubní hygienistka bez práce, která uvěřila muži, uvěřila jeho víře a šíří ji dál. Jak to celé dopadne uvidíte v pátek 7. října od 20 hodin v Zrcadlovém sále. biostory.jpg

 

 

Již tuto sobotu 3. září proběhne v areálu parku další ročník Swingového festivalu na zámku. Doufáme, že se ho zúčastníte a užijete si spolu s muzikanty a dalšími účastníky krásné odpoledne v zaleni parku. Bohaté občerstvení zajišťuje Toniova kavárna a restaurace nejen přímo v kavárně, ale i ve dvou stáncích v areálu. Vstupné na celé odpoledne je 120 Kč, děti mají vstup zdarma a je pro ně připraven zábavný program. V ceně vstupného je také možnost absolvovat prohlídku zámecké expozice, které budou pořádány ve 14, v 15 a v 16 hodin.

Těšíme se na sobotu 3. září od 14 hodin v areálu parku Nového zámku.