Vážení návštěvníci, vzhledem k velkému zájmou o informace týkající se prohlídek zámku s majitelem zámku panem Františkem Kinským, si vám dovolujeme již nyní podat následující informace.

Prohlídky se konají obvykle dvakrát ročně, na zahájení sezóny a pak na začátku července. V příštím roce se první z nich budou konat v sobotu 6. května 2017 a budou čtyři. Od 9 hodin, od 11 hodin, od 13 hodin a poslední od 15 hodin.
Vstupenky lze již nyní objednat na emailové adrese This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .  Je třeba sdělit jejich požadovaný počet a ve kterou hodinu, chcete prohlídku navštívit. Rezervované vstupenky se vyzvedávají v den konání prohlídky, případně je možné je zakoupit již nyní platbou na účet. Poté obdržíte poukaz, který v den akce předložíte v pokladně zámku.

Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na Vaši návštěvu.

2016_frantisek_kinsky_165.jpg

 

Ani  letošní rok nezakončíme jinak než tradičními předvánočními koncerty s Carminou a tak vás opět zveme do Zrcadlového sálu, kde si letos vyslechnete evropské koledy zabalené do úhledného formátu vánoční veselohry o dalším betlémském putování. Členové pěveckého sboru Carmina spolu s herci Divadélka v poschodí nyní toto čerstvě napsané představení
s názvem Cestou necestou tři králové jdou (a Mikeš) pilně cvičí a jak se jim povedlo se můžete přijít přesvědčit
ve čtvrtek 22. a v pátek 23. prosince v 17 nebo v  19 hodin.

Cena vstupenky je 160 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti.

Předprodej zahajujeme v Regionálním a informačním centru v Kostelci nad Orlicí v úterý 8. listopadu 2016 (www.rtic.cz)

 

Tento prodloužený víkend (28. 10. -  30. 10. 2016) zahájíme čtvrteční přednáškou o faraonském Egyptě (viz článek pod touto zprávou níže) a skončíme ho dýňovým happeningem v Toniově kavárně (viz pozvánka níže). Mezi tím můžete zaskočit na výstavu Kostelecký salón v Galerii Kinský. Většina z vystavených děl je prodejná, takže neváhejte a přijďte si udělat radost. Pak se na čas s návštěvníky zámku rozloučíme, ale Toniova kavárna a restaurace vás ještě ráda uvítá během listopadových víkendů.

14556588_1306598702693443_285443327373425168_o.jpg

 

Je to již pár let, co se návštěvníkům zámku dostalo informace o nálezu unikátní dvousvazkové knihy o Egyptě v knihovně Nového zámku. Objevitelem tohoto pokladu je významný český egyptolog Prof. PhDr.  Břetislav Vachala, CSc.  pocházející z nedaleké Jaroměře, který byl v zámku na běžné prohlídce expozice a v knihovně si všiml tohoto unikátu.

Břetislav Vachala se pravidelně se účastní českých egyptologických výprav do Abúsíru. Zpracovává staroegyptské památky z českých sbírek a muzeí. Věnuje se překládání a vydávání staroegyptských literárních děl.  Účastní se mezinárodních egyptologických a archeologických konferencí a seminářů. V letech 1993-1997 působil jako velvyslanec ČR v Egyptě a Súdánu a v období 2000-2005 byl ředitelem Českého egyptologického ústavu University Karlovy. Ve své práci se zaměřuje na egyptské dějiny 3. a 2. tisíciletí př. n. l., filologii, paleografii a literaturu, které též přednáší na FF UK v Praze.

Při jeho další, studijní návštěvě knihovny jsme se domluvili, že do zámku znovu přijede s přednáškou, ale vzhledem ke všem jeho povinnostem se nám stále nedařilo stanovit termín. Nyní ale máme pro všechny příznivce doby faraónů dobrou zprávu, protože ve čtvrtek 27. října od 19 hodin se budeme moci vrátit do zlatého věku faraonského Egypta a poslechnout si přednášku o téměř půltisíciletém velkolepém období největšího geografického, politického, ekonomického a kulturního rozmachu staroegyptského státu, tzv. Nové říše (přibližně 1543 - 1080 př. Kr.), kdy se na egyptském trůnu vystřídali všichni slavní Amenhotepové, Thutmosové a Ramessovci, ale také významné královny, mladičký Tutanchamon a další panovníci 18. až 20. dynastie. Přednáška bude doprovázena promítáním bohaté obrazové dokumentace z archívu autora přednášky, pana Břetislava Vachaly.

Vstupenky zakoupíte v informačním centru nebo o víkendech v pokladně Nového zámku.