Je to již pár let, co se návštěvníkům zámku dostalo informace o nálezu unikátní dvousvazkové knihy o Egyptě v knihovně Nového zámku. Objevitelem tohoto pokladu je významný český egyptolog Prof. PhDr.  Břetislav Vachala, CSc.  pocházející z nedaleké Jaroměře, který byl v zámku na běžné prohlídce expozice a v knihovně si všiml tohoto unikátu.

Břetislav Vachala se pravidelně se účastní českých egyptologických výprav do Abúsíru. Zpracovává staroegyptské památky z českých sbírek a muzeí. Věnuje se překládání a vydávání staroegyptských literárních děl.  Účastní se mezinárodních egyptologických a archeologických konferencí a seminářů. V letech 1993-1997 působil jako velvyslanec ČR v Egyptě a Súdánu a v období 2000-2005 byl ředitelem Českého egyptologického ústavu University Karlovy. Ve své práci se zaměřuje na egyptské dějiny 3. a 2. tisíciletí př. n. l., filologii, paleografii a literaturu, které též přednáší na FF UK v Praze.

Při jeho další, studijní návštěvě knihovny jsme se domluvili, že do zámku znovu přijede s přednáškou, ale vzhledem ke všem jeho povinnostem se nám stále nedařilo stanovit termín. Nyní ale máme pro všechny příznivce doby faraónů dobrou zprávu, protože ve čtvrtek 27. října od 19 hodin se budeme moci vrátit do zlatého věku faraonského Egypta a poslechnout si přednášku o téměř půltisíciletém velkolepém období největšího geografického, politického, ekonomického a kulturního rozmachu staroegyptského státu, tzv. Nové říše (přibližně 1543 - 1080 př. Kr.), kdy se na egyptském trůnu vystřídali všichni slavní Amenhotepové, Thutmosové a Ramessovci, ale také významné královny, mladičký Tutanchamon a další panovníci 18. až 20. dynastie. Přednáška bude doprovázena promítáním bohaté obrazové dokumentace z archívu autora přednášky, pana Břetislava Vachaly.

Vstupenky zakoupíte v informačním centru nebo o víkendech v pokladně Nového zámku.